Lublin jest liczącym się w kraju i w świecie ośrodkiem akademickim z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, Europejskim Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, licznymi wyższymi uczelniami zawodowymi oraz 100.tysięczną rzeszą studentów i barwnym Miasteczkiem Akademickim. Lublin jest największym polskim miastem po wschodniej stronie Wisły, 2. co do wielkości w Małopolsce, 9. w kraju pod względem liczby ludności (341 722 mieszkańców), 16. pod względem powierzchni (147 km²) oraz 82. miasto pod względem liczby ludności miasto w Unii Europejskiej. Centralne miasto aglomeracji lubelskiej. Lublin to miasto Wysokiej Kultury z Międzynarodowymi Konfrontacjami Teatralnymi, Międzynarodowym Festiwalem „Najstarsze Pieśni z Małej Europy”, Nieustającym Festiwalem Gitarowym, Nocą Kultury, Jarmarkiem Jagiellońskim, imprezami studenckimi i niszowymi.
Lublin to miasto Wysokiej Kultury z Międzynarodowymi Konfrontacjami Teatralnymi, Międzynarodowym Festiwalem „Najstarsze Pieśni z Małej Europy”, Nieustającym Festiwalem Gitarowym, Nocą Kultury, Jarmarkiem Jagiellońskim, imprezami studenckimi i niszowymi. Lublin to również Stare Miasto z oryginalnym średniowiecznym układem przestrzennym oraz z XIV.wieczną Kaplicą Św. Trójcy ozdobioną malowidłami bizantyjsko-ruskimi z 1418 r. i wpisaną obok Bazyliki Dominikanów i pomnika Unii Lubelskiej na listę skarbów europejskiego dziedzictwa kulturowego.
W centrum Lublina znajdują się najstarsze dzielnice Lublina – Stare Miasto, Śródmieście (funkcje głównie turystyczne, handlowe i usługowe), Wieniawa i Czwartek (funkcje mieszkalne). Dookoła rozciągają się nowsze osiedla, budowane głównie w latach 1945–1989 – na północy jedne z największych osiedli mieszkaniowych.
Bus Polska Szwajcaria
Lublin to miasto chętnie witające gości z 17 miast partnerskich w Europie, USA i Kanadzie oraz z wielu miast zaprzyjaźnionych z Zachodu i Wschodu, laureat „Złotej Gwiazdy Partnerstwa” oraz Dyplomu Europejskiego za współpracę międzynarodową. W pierwszych źródłach historycznych z 1228 pojawia się od razu współczesna forma nazwy Lublina. Pochodzi ona od nazwy osobowej Lubla utworzonej od staropolskiego imienia Lubomir, poprzez dodanie dawniej pieszczotliwego przyrostka -la. Możliwe jest także, że imię Lubla w swojej staropolskiej, zdrobniałej postaci złączyło się z przyrostkiem dzierżawczym -in, dając nazwę Lublin. Zygmunt Sułowski wyraził przypuszczenie o łączeniu Lublina z imieniem Lubel (Lubelnia), w analogii do stosunku nazw Wróblin, Wróbel. Założycielem czy właścicielem Lublina w zamierzchłych czasach mógł być zatem człowiek o imieniu Lubel, bądź Lubla.
Bus Polska Szwajcaria